6 Eylül 2008 Cumartesi

ALAŞEHİR İLÇESİ'NİN KONUMU


ALAŞEHİR İLÇESİ'NİN KONUMU

Alaşehir, Ege Bölgesi’nde, Asıl Ege Bölümü ile İç Batı Anadolu Bölümü’nü ayıran sınıra yakın bir yerde, Manisa’nın ve İzmir’in doğusunda , Manisa ili sınırları içerisinde, Bozdağlar’ın kuzeye bakan yönünde, Batı Anadolu’nun doğu-batı yönlü çöküntü ovalarından biri olan Gediz depresyonunun doğu kesiminde bulunmaktadır. Şehir, Bozdağları kuzeye bakan yönünde Toptepe ve Doyuran tepe gibi nisbi yükseltileri 150-250 m olan tepelerin eteklerinde, Gediz depresyonunun devamı olan kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu kendi adıyla anılan Alaşehir ovasının Güney kenarında kurulmuş olup, ortalama yükseltisi 189 m’dir.

Gediz nehrinin bir kolu olan Alaşehir çayının geçtiği bu sahanın kuzeyinde Umurbaba dağları, kuzeydoğusunda Uysal dağları (1314 m), Güneyinde Bozdağlar’ın doğuya doğru uzantısını teşkil eden Çaldağı ve Gözlübaba dağları (1890 m) yer almaktadır. Sahanın kuzeybatısında ise Salihli ovası bulunmaktadır.

Alaşehir, 28 derece 11 dk. 38 saniye doğu boylamı ile 38 derece 14 dk. Kuzey enlemi arasında yer almaktadır. İlçe idari alanının batısında Salihli, kuzeyinde Kula ile kuzeydoğusunda Eşme güneyinde Nazilli, Kuyucak ve Kiraz ilçeleri bulunmaktadır. Sahanın jeomorfolojik özelliklerine baktığımızda üç önemli jeomorfolojik ünite bulunmaktadır. Bunlar; Alaşehir çayının içinden aktığı KB-GD yönlü Alaşehir ovası, ovanın kuzeyinde ve güneyinde hemen yamaçta yer alan tepelik alanlar ve yüksek dağlardır.

İlçe idari alanının kuzey ve güney sınırları doğal bir özellik gösterirken doğusu ve batısı bu özellikten yoksundur.

ALAŞEHİR İLÇESİ'NE ULAŞIM

Manisa - Uşak demiryolu üzerinde yer alan ilçenin, il merkezine uzaklığı 119 km.
Alaşehir'e, İzmir'den trenle gitmek mümkün. Basmane'den (İzmir) 9:50 de hareket eden tren, saat 14:00 de Alaşehir'de oluyor. Alaşehir'den 12:08 de hareket eden trende saat 16:20 da Basmane'de oluyor.
İzmir'den Manisa, Uşak ve Afyon'a giden trende Alaşehir'e uğruyor.
Alaşehir'den İzmir'e çalışmaya gidenler için sabah - akşam tren var.

Hiç yorum yok: